Ako vybrať mäsovo-zeleninový príkrm?

Začína vaše dieťa zvedavo pokukovať po jedle, ktoré si doprajete? Možno je ideálny čas na to vyskúšať príkrmy. Obvykle začne dieťa tento nový záujem prejavovať okolo 4. až 6. mesiaca. Zoznamovanie sa s novým typom stravovania aj konzistencie môže najprv naraziť na odpor. Nezostáva nič iné, len sa obrniť trpezlivosťou a snažiť sa čo najviac napojiť na svoje dieťa a porozumieť jeho potrebám.

Začína vaše dieťa zvedavo pokukovať po jedle, ktoré si doprajete? Možno je ideálny čas na to vyskúšať príkrmy. Obvykle začne dieťa tento nový záujem prejavovať okolo 4. až 6. mesiaca. Zoznamovanie sa s novým typom stravovania aj konzistencie môže najprv naraziť na odpor. Nezostáva nič iné, len sa obrniť trpezlivosťou a snažiť sa čo najviac napojiť na svoje dieťa a porozumieť jeho potrebám.

Doba čítania 4 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Výber podľa veku

Ukončený 4. mesiac

Dumáte nad tým, kedy začať s príkrmami? Obvykle sa uvádza doba medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom. Približne v tomto veku sa začne vaše dieťa zaujímať aj o iné vnemy a chute a už udrží samo hlavičku. V tejto chvíli je ideálny čas. Odporúčame začínať na zeleninových príchutiach a tie ďalej dopĺňať o sladké ovocné. Opačne by to totiž mohlo byť problematickejšie.

Ukončený 6. mesiac

Najneskôr po ukončenom 6. mesiaci by ste s príkrmami mali krok po kroku začínať. Postupne obohacujte dojčenskú stravu a sledujte, čo mu robí dobre a s čím má dieťa zatiaľ problém. Dôležité je čo najskôr vypozorovať, či sa po nejakom novom pokrme neobjavili zažívacie ťažkosti.

Ukončený 8. mesiac

Na vášho malého zvedavca okolo 8. mesiaca čaká ďalšia úloha. Pomaly ho môžete učiť používať lyžičku. Dieťa si tak mäsový alebo zeleninový príkrm trénuje naberať samo a následne sa aj kŕmiť. Spolu s novým nástrojom môžete malému stravníkovi podstrčiť namiesto dojčenskej fľaše detský hrnček.

Ukončený 12. mesiac

Od prvých mesiacov urobí dojča do jedného roka obrovský kus práce. Príkrmy pre ukončený 12. mesiac môžete dieťaťu servírovať ako výživné desiaty. Zvyšok stravy často tvoria materské mlieko, ďalej obilné kaše, ovocie, zeleninové polievky a rôzne nátierky od vajíčkovej po tvarohové.

Ročné deti už môžu ochutnávať takmer všetko dospelácke jedlo

Zloženie

Prehľadnosť

Pri výbere príkrmov sa v prvom rade pozerajte na zloženie a odporúčaný vek, teda ukončený mesiac dieťaťa. Obe informácie by mali byť vždy transparentné. Jednoducho by ste ich mali nájsť na obale, ideálne aj v samotnom popise produktu. Kontrolujte zloženie pokrmu, percentuálne zastúpenie danej zeleniny aj rôzne certifikácie výrobcov.

Na čo si dať pozor

Vyhnite sa príkrmom, ktoré obsahujú škodlivé chemické prísady, ako sú glutamáty (E621) a konzervanty (napr. E221, E223, E250). Ideálne budú také produkty, ktoré si vystačia s prirodzenou chuťou zeleniny a neobsahujú žiadne zbytočné dochucovadlá.

Certifikácia

Zloženie a kvalitu dojčenských potravín a ďalších príkrmov s označením pre deti do 3 rokov veku našťastie prísne stráži legislatíva. Problém však nastáva, ak produkt toto označenie (detský výrobok) zámerne nenesie. V takom prípade sa na neho prísna legislatíva ohľadom zloženia nevzťahuje.

Bio kvalita zaväzuje výrobcu dodržiavať najvyššiu kvalitu už pri pestovaní daných surovín

Zeleninové a mäsové príkrmy v kombinácii s certifikáciou BIO sú o to starostlivejšie testované a strážené. Bio kvalita zaväzuje výrobcu k tomu, aby boli všetky suroviny pestované zdravo od samého začiatku. Už počas pestovania plodín sa nesmú používať pesticídy ani ďalšie chemické hnojivá. V zložení tak nenájdete žiadne mykotoxíny, pesticídy a iné škodliviny.

Obal

Zeleninové a mäsové príkrmy častejšie nájdete vo forme sklenených mištičiek. Výnimkou však nie sú ani mäkké vrecká. Oba varianty majú svoje výhody. Väčšina z nich sa dá ohrievať vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke, to si však overte v informáciách na obale.

Fľaštičky

  • Vhodné pre najmenších, ktorí sú kŕmené lyžičkou

  • Možno recyklovať alebo ďalej využívať na výrobu vlastných mixov

  • Máte presný prehľad o obsahu

Vrecúško

  • Na konzumáciu nie je potrebná lyžička

  • Dieťa ľahko vysaje priamo z obalu

Príchute

Najčastejšou voľbou bývajú klasické zeleninové príkrmy, ktoré však môžu byť doplnené aj o mäsovú časť. V ponuke nájdete množstvo kombinácií a hotových jedál s príchuťami rizota alebo napríklad nokov.

Rôznorodé príchute dieťaťu zaistia pestrú stravu

Špeciálne požiadavky

Počas rôznych vývojových fáz bábätka môžete riešiť opakujúce sa problémy s trávením. Dieťatko často trápi boľavé bruško, čo môže spôsobovať určitá potravina. Pokiaľ sa nejaká potravinová intolerancia preukáže, je vhodné danú surovinu aspoň dočasne vyradiť z jedálnička. Tieto kroky však odporúčame konzultovať s lekárom.

Príkrmy bez lepku

Lepok čiže glutén je typ bielkoviny, ktorá sa vyskytuje hlavne v pšenici alebo v raži. U niektorých dojčiat môže lepok vyvolať alergickú reakciu. Pokiaľ sa tak stane, je vhodné po konzultácii s lekárom podávať dieťaťu iba potraviny bez lepku.